/ - 1398/01/04 - . يكشنبه - 3/24/2019
کد مطلب : 65155
تاریخ ثبت : 1397/10/11-09:21

ترافیک چالشی همیشگی مدیریت شهری

ترافیک و معضلات ناشی از آن بعنوان مسئله‌ای سخت و پیچیده در جامعه شهری امروز نیاز به تأمل برای یافتن راه حلی پایدار و اصولی دارد که با در نظر گرفتن کلیه پارامترهای آن و تأثیرات هر پارامتر بر روی یکدیگر قابل ارزیابی و حل باشد.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، ترافیک و معضلات ناشی از آن بعنوان مسئله‌ای سخت و پیچیده در جامعه شهری امروز نیاز به تأمل برای یافتن راه حلی پایدار و اصولی دارد که با در نظر گرفتن کلیه پارامترهای آن و تأثیرات هر پارامتر بر روی یکدیگر قابل ارزیابی و حل باشد.

امروزه روشها و راهکارهای متنوعی در خصوص بهبود وضعیت ترافیک در کلیه کلانشهرهای کشور مکرر مطرح است.

توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، دوچرخه، پیاده روی، سیستم‌های حمل و نقل هوشمند، سرویسهای اینترنتی، شهر هوشمند، ارائه طرحها و سیاست های ترافیکی، ساخت آزاد راه ها، پل و توسعه معابر شهری و ... از جمله این راهکارها بوده که با نگاهی اجمالی بر آن هزینه هایی را که برای این موضوع صرف خواهد شد، بسیار قابل تأمل می نماید.

حال سوالی که در این میان مطرح است آیا صرف هزینه های هنگفت بصورت سالانه برای توسعه و نگهداشت وضع موجود نیاز به برنامه و چشم اندازی روشن در شهرها ندارد؟

بی شک ارقام صرف شده در پروژه های عمرانی و مرتبط با موضوع ترافیک بار مالی سنگینی بر بدنه مدیریت شهری وارد می‌کند. از این رو داشتن چشم اندازی روشن و مطالعه شده بعنوان صورت مسئله برای رسیدگی به مشکل ترافیک اولین نیاز شهری است.

چشم اندازی که برای تک تک واژه های آن نیاز به ارائه راهبردها و برنامه های مطالعه شده و تحقیق شده دارد و برای تدوین و تعریف آن ساعتها بحث کارشناسی با در نظر گرفتن نقاط ضعفها، قوتها، و تهدیدها و فرصتها را از سوی مدیران شهری می‌طلبد.

شاید در ابتدای امر سنگینی بحث برای تدوین و تصویب چشم انداز در صورتی که در حوصله مدیران و کارشناسان بگنجد، آزار دهنده باشد ولی برای رسیدن به شهری با پارامترهای متعالی ضروری خواهد بود!!!

وضعیت موجود در اکثر کلانشهرهای کشور متاثر از این نکته است که شهرها قبلاً ساخته شده اند و پس از ساخت، مدیران شهری بدنبال ارائه برنامه و راهکار عملیاتی و موثر برای رفع مشکلات موجود بالاخص ترافیک آن هستند، که این موضوع شرایط را پیچیده تر و سخت تر می نماید.

در کنار این مطلب آموزشهای شهروندی و ایجاد فرهنگ که ریشه در گذشته کاربران و شهروندان دارد و نیاز به زمان و گذر نسلها دارد حل مسئله را نا ممکن تر نشان می دهد.


اما برای خروج از این برون رفت چکار باید کرد؟
نکته ای که جاشوا فارلی (Joshua Farley 2002)  در کتاب خود اشاره می نماید " تا ندانید کجا می خواهید بروید، بعید است بتوانید به آنجا برسید "شاید مهمترین بخش از راه حل مسئله ترافیک شهرها باشد با بیان این مطلب تدوین چشم اندازی روشن و مطالعه شده در گام اول حس این مسئله بتواند بعنوان تصویری قابل پیش بینی و بازتاب فهم مشترک بلند مدت جامعه از اهداف طراحی شده شهر ارائه نماید ضروریست و لذا تهیه تک تک واژگان این چشم انداز با همکاری بخشها و نهادهای ذی نفع و ذی نفوذ در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری بدون هرگونه اغماض ضروری و لازم خواهد بود.


در گام دوم پس از تدوین چشم انداز بلند مدت شهر با شناخت وضعیت موجود، تهدیدها، فرصتها و نقاط قوت و ضعف ارائه راهبردهای عملیاتی با در نظر گرفتن ابزارهایی که بتواند مجموعه شهری  را به اهداف و برنامه های تدوین شده هدایت نماید و الزامیست تا متعاقب آن، ساز و کار های عملیاتی تدوین شده در برنامه های کوتاه و میان مدت بتواند شکل دهی  الگوی مالی مناسب برای تحقق این طرحها را در بازه های مشخص پیش روی مدیران شهری باز نماید.

 این موضوع در گام سوم با تهیه پلانهای اجرایی برای هر یک از برنامه ها و راهبردهای مشخص شده، نقشه راه حساب شده و مدونی برای عوامل اجرایی سازمانه و بخشهای ذی نفع با اهداف تعریف شده، ایجاد می نماید.

محمد حاجی جعفری


تعداد دفعات مشاهده شده : 661
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.